Edukacja

Myśl w języku którego się uczysz

Nauka języka może być żmudna. Zawsze będzie wymagana pewna ilość zapamiętywania pamięci. Istnieje jednak również wiele małych technik ułatwiających naukę języka. Przychodzi mi na myśl oznaczanie rzeczy w domu w języku, którego chcesz się nauczyć. Słuchanie taśm w samochodzie to kolejna rzecz. Jest też technika, której używałem do nauki hiszpańskiego.

Jak szybko nauczyłem się hiszpańskiego

Studiowałem hiszpańskie książki przez sześć tygodni przed wyjazdem do Ekwadoru. W tym czasie nie mówiłem ani słowa w języku – duży błąd. Mimo to udało mi się porozmawiać z mieszkańcami w hostelu w Quito dzień po przyjeździe. W ciągu kilku dni rozmawiałem o filozofii, polityce i nie tylko z Aną, która jest teraz moją żoną.

Jak tak szybko nauczyłem się języka? Tak naprawdę nie. Miałem bardzo ograniczone słownictwo, kiedy przybyłem do Ekwadoru i bardzo ograniczone, kiedy wyjeżdżałem. Mogłem jednak wykorzystać tę odrobinę hiszpańskiego, którą znałem, aby wyrazić siebie. Przypisuję to nawykowi, który na szczęście jest również świetną techniką nauki języka.

Mam w głowie rozmowy. Myślę o tym, co mam do powiedzenia i zawsze rozgrywam przyszłe dyskusje w mojej wyobraźni. Zauważyłem, że robię to też po hiszpańsku. W rezultacie nauczyłem się szybko mówić w języku i mówić dużo za pomocą kilku słów.

Naucz się myśleć w języku którego się uczysz

Ludzie wyobrażają sobie, że muszą biegle myśleć w języku. To po prostu nieprawda. Możesz zdecydować się na myślenie „Idę do sklepu”, więc nie ma powodu, dla którego nie możesz myśleć „Yo estoy caminando a la tienda”, gdy tylko poznasz te sześć słów. Jeśli nie znasz słowa „caminar” (chodzić), ale wiesz, jak powiedzieć „Yo voy a la tienda” (chodzę do sklepu), możesz tak pomyśleć. Alternatywnie możesz wyszukać słowo lub dwa, gdy „utkniesz”.
Jednym z powodów, dla których jest to świetny sposób na naukę języka, jest to, że pomaga zapamiętać słowa. Powtarzanie działa, a wypowiadanie słów, nawet jeśli tylko w umyśle, działa lepiej niż ich czytanie lub słuchanie. Kiedy starasz się przetłumaczyć swoje myśli na nowy język, zawsze ćwiczysz.

To jednak coś więcej niż tylko dobra praktyka. Umieszczenie myśli w nowym języku zmusza cię do uczenia się nie tylko słów i zasad, ale także konkretnych sposobów wyrażania tego, co chcesz powiedzieć. Wszyscy rozmawiamy o różnych rzeczach i mamy różne zainteresowania, prawda? Lekarz może chcieć wiedzieć, jak powiedzieć „gdzie to boli?” a ja mogę zapytać, gdzie są góry. Często dowiadujesz się, co inni uważają, że powinieneś wiedzieć. To pomaga, ale twoje myśli są unikalne, a kiedy myślisz w nowym języku, uczysz się dokładnie tego, czego potrzebujesz się nauczyć.

Mówienie w języku jest prawdopodobnie najlepszym sposobem, aby się go nauczyć, a myślenie, że to tylko mówienie w myślach. Szybko nauczysz się najważniejszych słów, wyrażeń i zdań, jeśli ciągle je myślisz. Kolejna wskazówka: noś ze sobą słownik językowy, z którego będziesz korzystać, gdy myśli przestaną płynąć. To potężny sposób na naukę języka i szybkie rozpoczęcie mówienia.